Halk başkanını seçecek liderlere yol görünecek!

TÜRKİYE’de yarın 61 milyon 441 bin 882 seçmen, 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar seçecek. 206 binden fazla sandıktan çıkacak sonuç, Türk siyasetinin geleceğini de belirleyecek. Ekrem İmamoğlu İstanbul’u yeniden kazanırsa, 2028’in güçlü cumhurbaşkanı adayı olacak. Sandık sonucu Erdoğan’ın Anayasa değişikliği ya da erken seçim ile 4. kez Cumhurbaşkanlığı adaylığını da gündeme getirecek. Mansur Yavaş ise Ankara’yı 2. kez kazanırsa 2028’de cumhurbaşkanlığı koltuğu için alternatif olacak. Ankara kulislerinde Yavaş’ın merkez sağda bir partinin oluşumunda yer alıp, başına geçeceği de konuşuluyor.

ÖZEL’İN İLK, LİDERLERİN KADER SINAVI

Seçim CHP lideri Özgür Özel’in ilk sınavı olacak ve alınacak sonuç koltuğunu etkileyecek. 31 Mart, İYİ Parti lideri Meral Akşener için ise kader seçimi olacak. Yeterli oy ve belediye başkanlığı alınmazsa Akşener’in siyaseti bırakması gündeme gelebilir. CHP’nin alacağı sonuçlar eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na tekrar aktif politikanın yolu açılabileceği gibi tamamen kapanabilir. Seçim, Zafer Partisi’nde Ümit Özdağ, DEVA’da Ali Babacan, Gelecek Partisi’nde Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi’nde Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti’de Gültekin Uysal açısında da önem taşıyor. Bu liderler de sonuçlara göre siyasi hayatlarının yol haritalarını çizecek.

ERBAKAN YÜKSELİŞTE, BAHÇELİ RAHAT

Bu seçimlerin sürpriz partisinin Yeniden Refah olması bekleniyor. Alacağı oy, Fatih Erbakan’ı da babasının Milli Selamet Partisi (MSP) liderliği dönemindeki gibi “Anahtar” konuma taşıyabileceği belirtiliyor. Seçimin en rahat ismi Cumhur İttifakı ile yola devam eden MHP lideri Devlet Bahçeli. Ankara, İstanbul, İzmir gibi birçok büyük şehirde aday göstermeyen ve AKP’li adayları destekleyen Bahçeli, bazı illerde seçim kaybedilse bile AKP adayları kaybettiği için sıkıntı yaşamayacak. DEM Parti de Güneydoğu dışındaki bölgelerde oy oranının görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x